MENÜ

Endüstriyel Tasarım Tescili Lahey Sistemi

Türkiye, Endüstriyel Tasarımların Uluslararası Tesciline İlişkin Lahey Anlaşması’nın Cenevre Metni’ne1/1/2005tarihinden geçerli olmak üzere katılması hakkında 2004/7849 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ise 23 Eylül 2004 tarih ve 25592 sayılı Resmi Gazete’de yayımlamıştır. Bu karar uyarınca Anlaşma’nın Cenevre Metni’nin uygulamaya geçiş tarihi 1/1/2005 olarak belirlenmiş ve bu tarih itibariyle Türk Patent Enstitüsü uluslararası başvuru alma işlemlerine başlamıştır. Aynı şekilde Türkiye’den de diğer ülkelere başvurular kabul edilmektedir.

LAHEY Antlaşmasına taraf olan ülkeler arasında ortak HAGUE Sistemi kullanılarak tasarım tescil başvuruları kolay bir şekilde yapılabilmektedir. HAGUE Sistemi sayesinde taraf ülkeler arasında Endüstriyel Tasarım Tescil başvuru işlemleri birbirine benzer hale getirilmiş ve ülke kanunları birbirine uyumu sağlanmıştır.

Hedef ülkelerin belirlenmesi ile LAHEY Antlaşmasına taraf ülkeler ve taraf olmayan ülkelerde tasarım tescil işlemi firmamız tarafından gerçekleştirilebilmektedir. Taraf olmayan ülkelerde bireysel yani ulusal başvuru yapılarak müvekkillerimizin hakları koruma altına alınabilmektedir.

Yurtdışında endüstriyel tasarım başvuruları öncelikle hedef ülkelerin belirlenmesi, ardından tasarımların resimlerinin uygun şekilde hazırlanması ile başvurular gerçekleştirilmektedir.


Hızlı Başvuru