MENÜ

Haberler

Botobüs Yollarda

BOTOBÜS Yollarda

Gelişen teknoloji sanayi üretiminin artmasına neden olmaktadır. Sanayi üretiminin atması ile beraber dünya nüfusunun da artış göstermesi Dünya üzerindeki çevre kirliliğini ve iklim değişikliğini beraberinde getirmektedir. Çevre kirliliğinin atmasının bir sonucu olarak iklim değişiklikleri de bölgesel olarak oldukça hızlı değişim göstermektedir. Özellikle iklim değişikliklerinin Dünya üzerindeki hassas dengeleri değiştirmesi ve bu değişikliklerin hayatımıza direk olarak etki etmesiyle beraber insanlarda ve kuruluşlarda çevre bilinci oluşmaya başlamıştır.

Özellikle üretim sektöründe her alanda mühendislik artık maliyetin düşürülmesi, üretim kolaylığının yanında çevreci çözümlere de yönelmektedir. Üretim esnasında enerji kullanım değerlerinin düşürülmesi, kullanılan hammaddelerin çevreci seçilmesi, üretim sırasında ortaya çıkan atıkların çevreye zararsız hale getirilmesi gibi konular ön planda tutulmaya başlanmaktadır.

Gelişen teknoloji ve inovasyon anlayışı artık devlet politikası olmakta ve devlet kurumlarında da dikkate alınmaktadır. Bu konu ile ilgili son zamanda özellikle yerel yönetimlerin değişik projelere destek vermediği görülmektedir. Yerel yönetimler bu tür projeleri son kullanıcıya sunmakta ve oldukça iyimser tepkiler almaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde bulunan İETT kurumu müvekkilimiz ADER İnşaat’ın projesi olan BOTOBÜS’ü kullanıma sunmuştur. BOTOBÜS tavanı üzerinde boş alanlara bahçe yerleşimi sağlamaktadır.

BOTOBÜS’ün üzerinde hareket halinde bahçelere zarar gelmeden, hoş bir görüntü sağlayarak şehir içi dolaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca BOTOBÜS’de klimadan dışarı atılan su bahçe sistemine yönlendirilerek boşa giden yoğuşma suyunun bahçe sulamasında kullanımı sağlanmaktadır.
Bahçe sistemi gerçek ve canlı olduğu için bitkilerin fotosentez yaptığını, oksijen üretmesi ve karbon salınımını minimize etmesi sağlanmaktadır.

Üst kısmına yerleştirilen bitkilerin fotosenteziyle karbon emisyonunu azaltan "BOTOBÜS"ün çatısı güneş ışınlarına direkt maruz kalmadığı için enerjiden tasarruf sağlanacak ve klima performansı artırılması sağlanmaktadır. Boşa akan klima suyuyla da yaz-kış canlı kalabilen bitkilerden oluşturulan ekolojik çatıdaki bitkiler sulanması sağlanmaktadır.